Home / Nezařazené / 3 kroky k pomazlení aneb Našli jsme kočku

3 kroky k pomazlení aneb Našli jsme kočku

Našli jsme kočku: „Ale copak se to tady krčí? Či čí…“ Takhle to většinou začíná a následně pokračuje miskou jídla. Je téměř jisté, že po tomhle už u nás kočka zůstane. Stává se to často. Zvlášť na vesnicích. A pokud patříte k lidem, kterým tahle stvoření nejsou lhostejná, pokusíte se kočičce zajistit náležitou péči. Co tedy dělat, je-li vás najednou o jednoho víc? Ať najdete kotě, nebo dospělou kočku, je dobré dodržet následující kroky.

1. Dočasně oddělte číču od ostatních zvířat

Jde-li o opuštěné venkovní zvíře, je téměř jisté, že ho budou trápit minimálně 3 problémy – ušní svrab, blechy a vnitřní parazité (např. škrkavky). Proto je vždy dobré, omezit kontakt s ostatními zvířaty v domácnosti, a to do doby, než navštívíte veterináře.

2. Neprodleně navštivte veterinárního lékaře

Neotálejte a domluvte si schůzku. Nenechejte kočičku zbytečně se trápit. Parazité okupující její tělo rozhodně nejsou nic příjemného. Rychle se množí a s chutí zaútočí i na ostatní zvířata (někdy i na vás). Zamořený byt také není žádná výhra a jejich vymýcení vyžaduje velké úsilí. Přitom stačí málo. Dnešní antiparazitika úspěšně likvidují vnější i vnitřní neřády (Stronghold, Bravecto, Profender, Advantage, Advocate, …). A nezapomeňte nechat zvíře naočkovat.

3. Mazlete se, mazlete se, mazlete se

Léčba většinou vyžaduje více aplikací, ale do dvou týdnů (nejpozději do měsíce) by mělo být po všem. Záleží na množství okupovatelů a na rozsahu napáchaných škod. Od teď vám už nic nebrání v začlenění chlupaté kuličky do kolektivu a v jejím řádném pomazlení. Na oplátku se vám dostane vrnící přízně a nehynoucího vděku.

4. Bod pod čarou – nechte mourka vymyškovat

Neovlivníte, jestli k vám přijde kočka, nebo kocour. V obou případech je ale dobré zvážit kastraci. Kocourek vám domů koťata nepřinese, máte-li však kočku, kterou pouštíte ven, malým nezbedům se nevyhnete. Když se pro kastraci rozhodnete, rozhodně tím nešlápnete vedle – kocouři se budou držet doma, nemaje potřebu vydávat se do dalekého okolí a pouštět se do bitev se svými soky; u koček se vyhnete nechtěným potomkům a přispějete k regulaci počtu volně pobíhajících příslušníků kočičího rodu, o něž se nikdo nestará.

Kastrace není složitý operační zákrok, vyžaduje však celkovou narkózu. Kocourům se „jen“ nařízne pytlík. Kočky musí podstoupit břišní operaci. Rekonvalescence je v obou případech rychlá.

Já mám doma čtyři kočky (kočku a tři kocoury) a všichni jsou kastráti. Ani u jednoho z nich nepozoruji změnu povahy. Žádný není přerostlý cvalík a mám je už sedm let.

Svrab, blechy a škrkavky

Původcem ušního svrabu (Otodectes cynotis) je strupovka ušní. Tento parazitický roztoč napadá nejen kočky, ale také psy a fretky. Projevuje se svěděním a zvýšenou produkcí ušního mazu, který má tmavě hnědou až černou barvu. V pokročilých stadiích může zvířatům z uší vytékat zapáchající, hnisavý výtok. Neléčený svrab může v těch nejhorších případech proděravět ušní bubínek, zanést infekci až do vnitřního ucha a poškodit sluch. Na svrab pomáhají přípravky aplikující se jako spot-on (kapička za krk), na zánět pak podávání antibiotik. Léčbu můžete podpořit čištěním uší. Na svrab je účinný Stronghold a Bravecto.

Napadení blechami (Ctenocephalides felis, Ctenocephalides canis) snad netřeba popisovat. Tyto potvory žijí v kožichu zvířete. Dospělci se živí krví, larvy odumřelými zbytky kůže a výměšky rodičů. I toto onemocnění se projevuje intenzivním škrábáním, zejména v oblasti uší, krku a u kořene ocasu. Bleší kousnutí vypadá jako zarudlá tečka, bývá jich více a jsou v řadě za sebou. Pokud si nejsme jistí, můžeme na bílý savý podklad vyčesat srst zvířete. Vypadnou-li na něj černé tečky, které po navlhčení zčervenají, je to jasné – máme blechy. Na blechy pomáhají různé přípravky – od šamponů, tablet, kapiček za krk, injekcí až po různé postřiky – stačí si jen vybrat.

Zatímco blechy a strupovka žijí na povrchu, škrkavky (Toxocara cati, Toxocara canis) patří mezi vnitřní parazity napadající trávicí ústrojí zvířat (ale i lidí!). V trávicím traktu to však teprve začíná. U dospělých jedinců (kočky, psi, …) se pozřené vajíčko dostává přes krevní řečiště do ostatních tkání, jako jsou ledviny, játra, svaly, oči, nebo dokonce mozek. Všude tam pak budou vesele řádit vylíhnuté larvy. K přenosu dochází také skrz placentu (u psů) a přes mateřské mléko (u koček i u psů). Proto se mláďata odčervují brzy po narození. Začervení se léčí pomocí antiparazitik (tablety, spot-on). Tato antiparazitika jsou volně prodejná. Můžete je nalézt i v našem e-shopu. V nabídce je má také každý dobrý veterinář.

Autor: Nelly Černohorská (www.fajnetexty.cz)