Home / Nezařazené / Jak odnaučit psa štěkat?

Jak odnaučit psa štěkat?

Ať už bydlíte v bytě nebo v rodinném domku, vždycky máte kolem sebe sousedy, které může štěkání vašeho pejska rušit.

Nejčastější příčiny proč pes štěká:

Než se rozhodnete štěkání řešit, měli byste se snažit vysledovat, v jakých situacích pes vlastně štěká. Pokud zjistíte pravou příčinu, bude se vám daleko jednodušeji řešit. Nejčastěji se jedná o následující:

Obrana svého území

Změny v každodenním režimu – Pokud si pořídíte psa např. o prázdninách a trávíte s ním každý den, může být pro něj velký šok, pokud se to s nástupem do školy nebo do práce náhled změní. Vždy byste měli pejska zvykat postupně.

Příliš velká fixace na páníčka – Někteří pejsci jsou velmi věrní a fixovaní na své páníčky. Těžce potom nesou, pokud kamkoliv odejdete bez nich.

Pocit samoty a opuštěnosti – Zejména u časově náročného zaměstnaní, kdy vidí pes páníčka jen pár hodin denně, může cítit osamělost a smutek.Štěkáním a vytím dává najevo svůj stesk.

Příliš mnoho energie a nuda

Strach nebo úzkost

Chuť si hrát – Štěkáním může pes dát najevo zájem si hrát. Že se jedná o výzvu ke hře poznáte i tak, že čeká u dveří nebo se vás snaží jinak zaujmout.

Osvědčené tipy,jak odnaučit psa štěkat, když je sám doma:

Berte pejska na dlouhé procházky

Nikdy byste neměli nechat psa doma dlouho o samotě, pokud před tím nebyl venku a alespoň částečně nevybil energii. Vždy ho vezměte na dlouhou procházku, aby nebyl neklidný a náchylnější ke štěkání. Pokud nemáte čas na dlouhou procházku, zkuste pejska unavit jinou aktivitou – vyběhněte s ním několikrát schody, házejte mu chvíli míček nebo ho vezměte na svůj ranní běh.

Malý tip:Pokud chcete pejska unavit běháním za míčkem, vyzkoušejte speciální odpalovač míčků, který vám ušetří trochu námahy.

  • Zabavte pejska hračkou

Nejlepší řešení je pejska po dobu své nepřítomnosti zabavit nějakou hračkou. To platí zejména u štěňat, které můžou samy doma způsobit pěknou spoušť. Velmi oblíbené jsou kousací hračky, přetahovadla nebo oblíbené interaktivní kosti. Oblíbené jsou i speciální míčky naplněné dobrotami, kdy se pejsek baví tím, aby dostal všechny pochoutky ven.

  • Zabraňte pejskovi dívat se z okna

Pokud máte tu možnost, zatáhněte záclony nebo žaluzie, aby pejsek nestál u okna a nedíval se, co se děje venku. Potom by ho mohla velmi jednoduše rozrušit probíhající kočka, veverka nebo projíždějící auta a mohlo by to vyprovokovat další štěkání. Psi jsou velmi teritoriální zvířata a snaží se štěkáním dávat najevo, kde je jejich území. To může vést k tomu, že budou štěkat na kohokoliv, kdo projde kolem oken.

Malý tip: Vyzkoušejte v místnosti zapnout rádio, které může pejska rozptýlit a odvrátí jeho pozornost od zvuků z venku.

Vyzkoušejte protištěkací obojky

Pokud pes začne štěkat, aktivuje se v obojku zvukové upozornění. Pokud pes štěká dál, následují vibrace, které pejska upozorní důrazněji. Pokud neuposlechne ani tak, vyšle obojek lehký elektrostatický impuls.

Malý tip:Nezapomeňte, že protištěkací obojky nejsou univerzální a vždy byste měli vybírat podle velikosti plemene.

Vyzkoušejte odbornou pomoc od trenéra

Pokud jste vyzkoušeli všechny výše uvedené rady a váš pejsek po vašem odchodu stále štěká, nebojte se obrátit na odborného trenéra, který vám dá rady, jak psa trénovat a případně vám pomůže pochopit z čeho plyne jeho úzkost, když zůstane doma sám.

 

Jak natrénovat povel Ticho!

Štěkání je přirozeností každého psa a nemůžete proto chtít, aby byl za každé situace zticha. Měl by však umět poslechnout, pokud ke štěkání není žádný důvod anebo až příliš ruší okolí. Existuje celkem jednoduchý tréning, jak pejska naučit povel Ticho!

Krok 1. Určete si povel, po kterém chcete, aby pes přestal štěkat např. Ticho! Přestaň! atd. Vyberte si jasné a krátké slovo, které už v průběhu tréningu nebudete měnit.

Krok 2.Vysledujte situace, kdy váš pes začne štěkat – na jedoucí auto za oknem, na domovní zvonek, při zazvonění telefonu atd.

Krok 3. Zinscenujte takovou situaci. Nechte někoho zazvonit na zvonek a jakmile pes začne štěkat, řekněte jasným a pevným hlasem svůj povel. Zároveň mu ukažte odměnu, kterou dostane, pokud vás poslechne.

Krok 4. Dejte pejskovi pamlsek nebo hračku pokaždé, když přestane štěkat a uklidní se.

Tréning opakujte tak dlouho, než si spojí povel s pozitivní odměnou.